![Picture](/uploads/1/2/9/4/12945855/published/kastoriadis.jpg?1512307587)
Θανάσης ΓιαλκέτσηςΣυμπληρώνονται φέτος είκοσι χρόνια από τον θάνατο του Κορνήλιου Καστοριάδη. Ο Πολωνός κοινωνιολόγος Ζίγκμουντ Μπάουμαν (1925-2017), στο βιβλίο «Conversations with Zygmunt Bauman» (Polity Press, 2001), που είναι μια μακρά συνομιλία του με τον Αγγλο κοινωνιολόγο Κιθ Τέστερ, δέχεται από τον συνομιλητή του το ερώτημα: «Εσείς τρέφετε μεγάλη εκτίμηση για τον Καστοριάδη. Ποια έμπνευση αντλείτε από το έργο του;».
Το κείμενο που ακολουθεί είναι η απάντηση που έδωσε ο Μπάουμαν....
περισσότερα
Το κείμενο που ακολουθεί είναι η απάντηση που έδωσε ο Μπάουμαν....
περισσότερα